Lena Sundqvist: "Ska jag lyfta fram ett lag är det Oskarshamn"

Publicerad: 2021-11-09
Intervju
Landslagsuppehåll i SHL. Då passade vi på att ringa upp Lena Sundqvist på C More, för att höra hennes syn på säsongen så här långt. Sundqvist hyllar Oskarshamn, lyfter fram några SHL-debutanter som har imponerat samt tar ut ett All Star-lag, där tre Frölundaspelare tar plats.

En dryg tredjedel av SHL:s grundserie har spelats och den stora skillnaden jämfört med förra säsongen är att det numera är publik på läktaren.

– Vad mycket roligare hockey det är när publiken är tillbaka. Det är svårt att komma runt det. Jag har hyllat spelare och ledare för den nivån de lyckades hålla förra säsongen. Men det blir en hela annan hockey med publik. Det blir en högre intensitet, mer närkampsspel – mer sådana grejer som publiken kan dra igång. Vilket vi såklart gillar, säger Lena Sundqvist.

"Oskarshamn spelar en rolig hockey"

Som vanligt finns det vissa lag som många hade förväntat sig mer av och andra lag som har överraskat positivt. En klubb som har imponerat på Lena Sundqvist är Oskarshamn.

– Ska jag lyfta fram ett lag är det Oskarshamn. De är mycket stabilare i år och har etablerat sig i SHL, på ett sätt som jag inte trodde att de skulle göra redan nu. Oskarshamn känns mer genuint än förra säsongen. I fjol imponerade de stundtals innan de rasade ihop totalt. Jag tror inte att de kommer att rasa i år. De spelar en rolig hockey och utmanar alla lag. Utifrån vad jag trodde inför säsongen är det laget som har imponerat mest. Sedan är det klart att Frölunda, Leksand och Rögle också gör det bra, men det är mer förväntat, säger Lena Sundqvist.

Vad är det du har imponerats av hos Oskarshamn?

– Hela strukturen. Det sas på förhand att de hade ligans sämsta backbesättning. Det har man inte märkt av så här långt. Det måste vara något ledarna gör bra, att de sätter en struktur, utvecklar spelarna och får dem att växa. En spelare som man måste hylla är Patrik Karlkvist. Man måste älska en sådan historia. Han är SHL-debutant som 29-åring och öser in mål. Underbart att se hur han kliver in och tar chansen när han får den, säger Lena Sundqvist.

Patrik Karlkvist har gjort 17 poäng (10+7) under sin första säsong SHL. Han är en av många nya spelare i ligan som har visat framfötterna under säsongsinledningen.

– William Wallinder har sett bra ut senare del av säsongen. Han kanske behövde lite tid för att komma in i det för nu ser han riktigt fin ut. Simon Edvinsson (som gjorde tio SHL-matcher förra säsongen) har gjort det väldigt bra i Frölunda och Liam Öhgren har jag också blivit imponerad av. Nu har Djurgården visserligen haft en del skador, men han har verkligen klivit in och tagit för sig, säger hon.

"Är för bra för att ligga där nere"

Bland lagen som Lena Sundqvist hade förväntat sig mer av nämner hon Djurgården, Malmö och Färjestad.

– Djurgården sticker ut där. Samtidigt är det svårt att bedöma dem med tanke på hur många spelare de har haft borta. Vilket lag som helst skulle ha påverkats med sådana ledande spelare på frånvarolistan. Därför tycker jag inte att man kan toksåga Djurgården. Om de får tillbaka lite spelare ska det bli intressant att se hur mycket som har berott på det. Samtidigt hade jag inte Djurgården så högt upp i tabellen på förhand. Jag hade exempelvis Färjestad och Malmö högre upp, och båda dessa klubbar har för bra lag för att ligga där nere (nia respektive tia), säger Lena Sundsqvist.

Både Färjestad och Malmö har värvat hem några namnkunniga spelare och har därför rätt stor press på sig. Tror du att den här pressen påverkar dem?

– Mer i Färjestads fall än Malmös tror jag. Malmö har smugit lite där bakom och fyllt på med hemvändare under säsongen. Färjestad hade en sådan otrolig press inför säsongen. Jag tror det är en del i deras problematik, men jag tror inte att man hittar hela svaret där, men det kan absolut vara en del i det, säger Lena Sundqvist.

{!A}

Lena Sundqvists All Star-lag, baserat på säsongsinledningen

Målvakt: Matt Tomkins, Frölunda

”Att Gustaf Lindvall skulle vara bra hade jag förväntat mig, men jag väljer Tomkins lite för att jag inte hade räknat med att han skulle vara så här bra. Han är med i toppen i all statistik och han har klivit in i ligan på ett imponerande sätt. Han ser till att Frölunda alltid har en möjlighet att vinna matcher även när de inte spelar jättebra."

{!B}

Backar: Lucas Ekeståhl-Jonsson, Rögle, samt Christian Folin, Frölunda

”Jag är kanske lite färgad av lördagens match, men jag skulle vilja ha med Christian Folin. Jag skulle vilja ha honom som bodyguard i livet, haha. Han är så jäkla nyttig för sitt lag. Ekeståhl-Jonsson blir det mer tack vare hans utveckling. Han är en av toppbackarna i ligan. Rögle är fantastiskt bra på att ha en plan för sina spelare och utveckla dem.”

{!C}

Forwards: Ryan Lasch, Frölunda, Carl Söderberg, Malmö, Max Veronneau, Leksand

"Lasch måste man ha med. Jäklar så bra han är. Han är nästan bättre än senast han var här. Fastän alla scoutar honom kan ingen stoppa honom i powerplay. Max Veronneau tar jag också med. Han är otroligt snabb och har ett sinne för mål. Carl Söderberg vill jag också ha in där. Även om Malmö går tungt imponeras jag av Söderberg. Han är väldigt bra och är loket i Malmö."

{!D}

Johannes Hägglund
Huvudpartner
Officiell Partner