Beslut från Svenska Ishockeyförbundets Disciplinnämnd - Ludvig Nilsson

Publicerad: 2025-03-09
Disciplinärende
Växjös spelare Ludvig Nilsson fälls för Interference on the goalkeeper i gårdagens match mellan Leksand och Växjö av Svenska Ishockeyförbundets Disciplinnämnd. Hanteringen av ärendet har skett enligt de rutiner som gäller för disciplinärenden under säsongen.

När det spelats 2.09 av första perioden så lägger Växjö ner pucken i Leksands försvarszon. Leksands målvakt Marcus Gidlöf stoppar pucken bakom mål. Växjöspelaren nr 41 Ludvig Nilsson kommer med fart och rundar målburen och tacklar Gidlöf med kraft.

Avstängning

Avstängning från Växjö Lakers HC:s två nästkommande matcher i SHL. Avstängningen bedöms motsvara 2 (två) matcher.

Böter

8 500 kr.

Svenska ishockeyförbundets disciplinnämnds beslut

Det är enligt Disciplinnämnden genom filmsekvensen utrett att Ludvig Nilsson gjort sig skyldig till Interference on the goalkeeper på sätt som redovisas i anmälan. Vad gäller frågan om tacklingen är avsiktlig finner nämnden att Ludvig Nilsson, i den situation som han befann sig, måste ha insett att det fanns en hög sannolikhet att han skulle komma att kunna åka på målvakten och att han visat sig likgiltig inför det. Nämnden finner att förseelsen, trots avsaknad av direkt avsikt att tackla målvakten, är så pass allvarlig att den bör föranleda en avstängning. Avstängningens längd bestäms till Växjös kommande 2 matcher i SHL. Ludvig Nilsson ska dessutom betala böter i enlighet med beslutet.

Vid straffmätningen har nämnden sammantaget särskilt beaktat följande nyckelfaktor:

• Tacklingen utdelades med hög fart på en målvakt som inte är tacklingsbar.

• Stor skaderisk.

Hela beslutet

SHL
Huvudpartner
Officiell Partner