"Alla har hjärta för klubben, alla vill vinna för klubben"

Publicerad: 2021-09-09
Intervju
I artikelserien "Välkommen till SHL" stiftar vi bekantskap med en spelare eller tränare från varje klubb som under säsongen kommer att göra sin SHL-debut. I den här upplagan träffar vi Linköpings forward Patrick Russell.

Frånsett tre matcher i den danska ligan förra säsongen har Patrick Russell tillbringat de senaste åtta åren i Nordamerika. Där har han spelat i USHL, NCAA, AHL och även NHL - det senare i Edmonton Oilers organisation. Men nu har den danske forwarden vänt hem till Linköping. För, det är hem. På sitt sätt.

– Det tycker jag. Det känns riktigt bra att vara hemma i Linköping igen. Man känner igen sig men det har hänt mycket på stan. Jag spelade med några av grabbarna innan och jag hade Klas som tränare i fyra år på hockeygymnasiet, säger Russell när SHL.se ringer upp. Han är på väg till Stockholm för att skjutsa sin kanadensiska flickvän till Arlanda.

Klas är Linköpings nye A-lagstränare Klas Östman. Östman har tidigare varit assisterande tränare i A-laget och, som Russell nämnde, även varit involverad i lagets juniorutveckling. Och i Linköpings trupp den kommande säsongen finns några välbekanta ansikten för Russell, som alltså har SHL-debut kvar att göra för klubben där han fostrades under tonåren:

– Jag spelade med (Mattias) Bäckman, (Jesper) Pettersson och “Högga” (Marcus Högberg). Jag spelade några matcher med (Henrik) Törnqvist. Han är lite yngre än mig. Han var i J18 när jag var i J20, förklarar han.

Hur hamnade du i Linköping inför säsongen?

– Jag fick inte spela jättemycket förra året. Jag är ändå 28 år. Jag vill börja spela igen och visa vad jag kan, få speltid och visa mina offensiva grejer. Jag snackade lite med Klas och “Pajen” och Klas vet vilken spelare jag är. Det kändes rätt för mig att komma tillbaka.

Och att tidigare lagkompisar "vänder hem" spelade in, förmodar jag…

– Det är klart. Man ser vilka som värvades in. Det känns bra. Alla har hjärta för klubben. Alla vill vinna för klubben och göra sitt bästa för föreningen. Vi vill vinna för LHC och våra fans.

Han må ha varit ifrån Linköping under några år men Linköping har inte varit ifrån honom. Patrick Russell berättar att han följt laget från andra sidan Atlanten:

– Jag har följt med ganska mycket ändå på Twitter och Instagram och sådär. Att kolla på matcherna har varit svårt med tanke på att de är mitt på dagen. Men jag har följt med.

"Har någon sekund längre"

Som många andra spelare som anländer från Nordamerika ska Patrick Russell vänja sig vid den stora rinken. Men till skillnad från spelare födda i Nordamerika har han ju spelat på stor rink tidigare - och med det danska landslaget.

– Det har ju varit ett litet tag sedan sist. Jag har bara spelat stor rink med landslaget. Det är lite annorlunda spel, lite mer vändningar och hålla i pucken och sådär. Därborta är det mer chippa ner och gå på kropp. Det känns bra, det är lite att vänja sig vid men det kommer sakta med säkert.

Många spelare menar att man får lite extra tid på större rink. Håller du med?

– Ja, det är klart. Man jämför ju med världens bästa liga. Man har någon sekund längre men ytan är en stor faktor. Men ändå går det fort därute. Det är mycket press i egen zon så man måste vara snabb i tanken.

Hur skulle du beskriva dig själv som spelare?

Jag är en hårt jobbande spelare som spelar med hjärtat. Jag har offensiva kvaliteter och gillar att skjuta på mål. Jag ska försöka visa mitt offensiva spel här i LHC. Jag vill spela massor och jag har bra förtroende från tränaren, säger han.

I collegeligan blev det 66 poäng, 30 mål, på 81 matcher. I AHL stod dansken för 40 mål och 44 assist på 187 matcher. På 59 NHL-matcher samlade han, i en lite mindre profilstark roll, ihop sju assist.

Pratade ni om vilken roll du skulle ha och möjlig speltid?

– Vi har ju pratat lite om det, men jag får ändå gå ut själv och besvisa lite. Han vet vem jag är och jag vet vilket system han vill spela. Vi får se hur det går under säsongen men det är klart: Man pratar ju om sånt innan man kommer. Man vill veta vad tränaren tycker om en och så.

Utanför isen

Han återkommer till hur mycket han gillar Linköping som stad, hur mycket han trivs. Och sedan återkomsten har han mestadels spenderat tiden med att uppleva sin nygamla hemstad.

– Jag och tjejen går runt med hunden i Linköping. Vi gillar staden jättemycket, vi går på caféer och sådär, säger han.

Har du fastnat för padel-fenomenet?

Han skrattar.

– Ja, jag spelar lite grann: Jag har inte spelat jättemycket. Men det är så stort här i Sverige. Det har gått så fort! Det är jätteroligt. Det är typ samma som tennis men det är ju enklare att få bra spel här än i tennis. Det är enklare att få bra bollar.

Han är långt ifrån ensam dansk i SHL. Malmö har starka danska influenser den här säsongen, två av spelarna har, likt Russell, gått igenom Linköpings juniorled: Bröderna Oliver och Markus Lauridsen.

– Oliver var där innan jag kom. Men jag bodde på Markus soffa när jag var i Linköping på provträning. Jag tror att han spelade andra året i J20 när jag kom till J18, berättar Russell.

Jag antar att ni har haft lite kontakt nu inför din återkomst till ligan.

– Jaja, verkligen. Vi pratar ju mycket. Vi ses med landslaget. De trivs i Malmö. SHL är en svår liga. De har bara sagt bra grejer.

Patrick Russell kliver in i sin femte säsong i Linköpings organisation och äntligen är det dags för SHL-debut. Den ser ut att ske den 11 september, när Linköping gästar Luleå i Coop Norrbotten Arena. Nedsläpp sker 18:00.

Sixten Funqvist
Huvudpartner
Officiell Partner